• Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 284 513 10 64

 

Tartı aletlerinin muayenesi için beyannamede bulunanların denetimler başlamadan cezai işlem görmemeleri adına gerekli muayenelerini yaptırması veya tartı aletlerini değiştirmesi hususu önemle duyurulur.

Madde (1) İl müdürlüklerince muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

a) Tartım kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri,

b) Diğer tartı aletleri.

 

Madde (2) Yetkili muayene servislerince muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

a) Otomatik tartı aletleri,

b) I ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri,

c) Bu maddenin üçüncü fıkrasının (a) bendinde belirtilen tartı aletleri dışındaki tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri.

 

Madde (3) Grup merkezi belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;

1) Masa terazileri,

2) Asma teraziler,

3) Tek kollu kantarlar,

4) İbreli teraziler.

 

Tartı aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıldır. Damga süresini doldurmuş tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için kullanıcılar tarafından sürenin dolduğu yılı takip eden yılın Ocak ve Şubat aylarında başvurularını yapanların,

Periyodik muayene için tartı aletinin tipi, markası seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı bakanlık internet sitesinde yayımlanan tartı aleti muayene başvuru formuyla yukarıda birinci maddede yer alanlar il müdürlüklerine, ikinci maddede belirtilenler ise yetkili muayene servislerin, üçüncü madde e belirtilenler grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat etmelidir.

Denetimler sırasında periyodik muayenesi geçmiş ölçü aletlerinin kullanıldığı tespit edilenler hakkında cezai işlem uygulanacağı.

Muayene yaptırmak isteyenler tartı aletinin bulunduğu yere göre ildeki muayene kuruluşu ile çalışılabiliyor. Edirne’de muayene kuruluşu olmadığından yakın illerdeki kuruluşlar ile çalışılabilmektedir. Edirne bölgesinde 3 tane muayene kuruluşu vardır bunlar;

  • Yetkin Kalibrasyon Tartı Aletleri Yetkili Muayene Ve Damga Servisi,
  • Hasgül Tartı Aletleri Muayene Servisi-M Elif Gül,
  • Bilimsan Kalibrasyon Metroloji Tic. Ltd. Şti.

Ücretleri aynı olup ekstra hizmet bedeli ödemeden bakanlıkça belirlenen tutar karşılığında hizmet alabilirsiniz.

Özel muayene kuruluşları bakanlık veya kamu personeli değildir. Yalnızca Bakanlığın yetkilendirdiği firmalardır. Bu sebeple bakanlık sadece denetim yapmaktadır, özel muayene kuruluşları ise ücret karşılığında muayene etmektedirler.

Üyelerimize Önemle Duyurulur.

POLİTİKALARIMIZ

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

MALİ POLİTİKA

ÜYE İLİŞKİLERİ POLİTİKASI

BİLGİ İŞLEM POLİTİKASI

HABERLEŞME VE İLETİŞİM POLİTİKASI

KALİTE POLİTİKASI

ETİK DEĞERLER

TEMEL DEĞERLER

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ POLİTİKASI

 
          UTSO olarak; sektördeki teknolojik yenilikleri dünyayla eş zamanlı olarak takip ederek, yönetim kadromuz ve eğitimli çağdaş personelimizle, müşterilerimizin talep ve memnuniyetsizliklerini kolayca iletebileceği, bunların objektif, adil, dikkatli ve gizlilikle ele alacağımızı, aynı memnuniyetsizliğin tekrar oluşmasını engellemek için gerekli iyileştirmelerin ve kontrolleri sürekli yapacağımızı, müşteri ile olan ilişkilerimizde şeffaflığı esas alacağımızı, müşteri memnuniyetsizliklerinin çözülmesini ana ilke olarak kabul edeceğimizi, müşteri odaklı bir yaklaşımı takip edeceğimizi, yasal şartlara uyum sağlayacağımızı Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi şartlarını karşılayacağımızı taahhüt ederiz.

U T S O

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Cumhuriyet Meydanı No:17
Uzunköprü EDİRNE TÜRKİYE

Tel:+90 284 513 10 64
      +90 284 513 54 13

Faks : +90 284 513 22 80

e-mail: uzunkoprutso@tobb.org.tr