• Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 284 513 10 64

 

Sayın Üyemiz,
- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından alınan yazı metni aşağıya
çıkartılmıştır.


Türkiye - Azerbaycan İş Konseyi organizasyonunda, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin Azerbaycan'a resmi ziyareti çerçevesinde 9 - 11 Aralık 2018 tarihleri arasında Bakü'ye özel sektör heyet ziyareti ve Türkiye - Azerbaycan Tarım Forumu düzenlenecektir.


Sınır komşumuz ve bulunduğumuz coğrafyanın önemli ülkelerinden birisi konumunda olmasının yanı sıra tarihi bağlarımızdan gelen dil, din ve kültürel yakınlığı vesilesiyle Türkiye ile siyasi ve ticari ilişkilerde stratejik partner ülke olan Azerbaycan Cumhuriyeti, enerji alanında yakaladığı başarının yanı sıra kalkındırmada öncelikli sektörler arasında belirlediği tarım oranında da firmalarımız için büyük potansiyel arz etmektedir. Türkiye - Azerbaycan İş Konseyi, tarım sektöründe Azerbaycan ile verimli ve karşılıklı faydaya dayanan işbirliklerinin kurulması amacıyla son yıllarda organize edilen üç konferans ve bölgesel ziyaretler sonuçlarının her iki ülke iş dünyasında olumlu yankı bulması ile anılan sektöre yönelik çalışmalarını devam ettirmektedir.


Bu sefer, taslak programı ekte sunulan söz konusu ziyaret çerçevesinde Bakü’de 10 Aralık 2018 tarihinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin onur konuğu olarak açış konuşması yapacağı International AgTech and Green Energy Forumu'na özel sektör heyetinin katılımı, 11 Aralık 2018 tarihinde ise DEIK ve Azerbaycan’da İhracat ve Yatırımların Teşviki Fonu (Azpromo) işbirliğinde Bakanımız Sayın Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı Sayın İnam Kerimov ve Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Şahin Mustafayev’in teşrifleri ile düzenlenecek Türkiye - Azerbaycan Tarım Forumu ve sektör temsilcileri arasında ikili iş görüşmelerinin organize edilmesi, planlanmaktadır.


Bu bağlamda, anılan ziyarete katılmayı, arzu eden üyelerinizin 7 Aralık 2018, Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/katilimFormu/816/11913 adresli internet bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Azerbaycan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, Bakü Haydar Aliyev Havalimanında vize alınabildiği ifade edilmektedir.


Bilgilerinize arz/rica ederim.