• Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 284 513 10 64

 

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan aldığımız 23.09.2019 tarihli yazıda, hizmet ticareti önündeki engellerin belirlenmesi ve bu engellerin sayısallaştırılmasını teminen OECD tarafından Hizmet Ticareti Kısıtlılık Endeksi Veritabanı (STRI) oluşturulduğu belirtilmiş, söz konusu veritabanının OECD üyesi ülkelerde 22 hizmet sektörünü etkileyen düzenlemeler göz önünde bulundurularak hazırlandığı ifade edilmiştir.

Yazıda devamda, Hindistan Dış Ticaret Enstitüsü (IIFT) tarafından, hizmet sektörleri önündeki engellerin ve ihracatçıların hizmet sunumunda karşılaştıkları kısıtlamaların tespit edilebilmesini teminen bir çalışma gerçekleştirildiği bildirilmiştir. Söz konusu çalışma kapsamında OECD veritabanında bulunan eksikliklerin giderilmesinin, ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin görüşleri ve öncelikleri hesaba katılarak kriterlerin belirlenmesinin ve ülkelerin hizmet ticareti alanında kısıtlılık endekslerinin oluşturulmasının öngörüldüğü ifade edilmiştir. Yapılacak çalışmanın sonuçlarının Astana’da gerçekleştirilecek 12. Bakanlar Konferansında sunulması ve medya ile paylaşılması öngörülmektedir.

Çalışma kapsamında hazırlanan anket formuna aşağıdaki linkten erişim imkanı mevcut olup, söz konusu anket formunun ilgili hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı ve ithalatçılar tarafından doldurulmasının, ülkemiz hizmet sunucularının/iş insanlarının karşılaştıkları engellerin çalışmaya yansıması bakımından önem arz ettiği bildirilmiştir.

Bu çerçevede, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı ve ithalatçı firmalar anketi aşağıda yer alan linkten doldurabilirler :

http://docs.iift.ac.in/survey/stri/

http://docs.iift.ac.in/survey/stri/brief.pdf

http://docs.iift.ac.in/survey/stri/Guidelines.pdf

Üyelerimizin bilgilerine arz olunur.