• Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 284 513 10 64

 

           Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Ercan İhtiyar’ın başkan yardımcısı olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Basın Yayın Komisyonu toplantısı Ankara’da TOBB binasında yapıldı. Toplantıya katılan Başkan İhtiyar, ilgili bakanlıklara iletilmek üzere, üyelerimizin, Uzunköprü’nün ve bölgemizin taleplerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini rapor şeklinde aktardı.

            Toplantıya TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan katıldı. Komisyon üyelerinin Talepleri üzerinde maddeler halinde görüşülerek önem arzeden konular rapor haline getirilerek komisyon üyelerince imzalandı.

            Uzunköprü’nün sosyal ve ekonomik durumu, devam eden yatırımlar, organize sanayi bölgelerindeki yatırımlar, gelişmeler ve sorunlar, iş dünyasının sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin bilgi sunularak, üyelerin ve Uzunköprü’nün talepleri için destek istendi. Toplantıda sunulan raporda Başkanımız Ercan İhtiyar' ın talepleri aşağıdaki gibidir;

Trakya Kalkınma Ajansı desteklerinden ilçelerinde iller kadar destek alabilmesinin gerektiği ve bu konuda yönetim kurullarında ilçe odaları için temsilci bulundurulmasının sağla nması gerekliliğini,

Mevcut iş yerlerini büyütmek isteyen girişimcilerin KOSGEB’ten mali destek almasının kolaylaştırılmasını,

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında 13 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen yeni yönetmelik çerçevesinde galeri işi ile ilgilenenlere getirilen kriterlerin ağır olduğunu ve bu şartlar altında galericilik yapan birçok üyemizin işyerini kapatmak zorunda kalacağını ve bu konuda kriterlerin biraz yumuşatılması gerektiğini,

Emlak alım satımı işleri ile ilgilenen üyeler açısından taşınmaz ticareti hakkında düzenlenen yönetmelik kriterlerinin ağır olması ve bu konuda yumuşatılma yapılması gereğini ve çözüm yollarını aktardı.

            Ercan İhtiyar konuşmasında, “Son birkaç yıl içerisinde döviz kurlarında meydana gelen yükselişler emtia fiyatlarını büyük oranlarda arttırmakta, döviz kurlarına piyasalar anlık tepki vermekte ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde bankaların kredi vermekte hem çekingen davranmaktadır. Ayrıca bankalar verilen kredilere çok yüksek faiz oranları yapmaktadır diyerek bu konu hakkında çözüm yolu olarak yerli üretim için kolay ulaşılabilir finansman ve destekler sağlanması gerekmektedir” dedi.

            İhtiyar üyelerimizin bir diğer sorunu olan tüzel kişiler için imza sirküleri tanzimi noterler tarafından yapıldığını bu durumunda üyelerimiz için hem zaman kaybı hem de mali kayıp anlamına geldiğinden bahsetti.

            Raporun diğer maddelerine göre de Başkan İhtiyar, kısa süre önce başlatılan basın ilan kurumu uygulamalarına göre yerel gazetelerin resmi ilan alabilmelerine kıstaslar getirilmiştir. Bu kıstaslar yerel gazetelerin çoğunun kapanmasına veya mali zorluklar yaşamasına sebep olacaktır. Özellikle piyasaların zor bir dönemden geçtiği bu süreçte bu uygulamalar faydalı olmayacaktır. Bu konuda ilgili uygulamaların kaldırılmasını veya piyasa koşulları normalleşinceye kadar askıya alınmasının daha doğru bir adım olacağından bahsetti.

            Başkan İhtiyar ilçemizin simgesi olan Uzunköprümüzün altından geçen Ergene Nehri’nin kirliliği ile çevreyi kirletmekle kalmadığını, ilçemizdeki ve bölgemizdeki bütün tarım arazilerini etkilediğini söyleyerek, tarım ürünlerinin yalnızca Ergene Nehri’nden sulandığına dair insanlarda yanlış algı oluşturulduğunu bununla birlikte tarım ile uğraşan çiftçimiz ve sanayicilerimizin büyük ölçüde etkilenmesine bir çözüm yolu getirilmesi hususunu aktardı.

            Toplantıda üyelerimizin talepleri hakkında görüş alışverişi yapılarak mevcut durum ve ihtiyaç duyulan çalışmalar hakkında bilgi sunularak çözüm önerilerine ilişkin görüşler, ilgili Bakanlığa sunulmak üzere gerekli mercilere iletildi.


kuccc

kusd

POLİTİKALARIMIZ

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

MALİ POLİTİKA

ÜYE İLİŞKİLERİ POLİTİKASI

BİLGİ İŞLEM POLİTİKASI

HABERLEŞME VE İLETİŞİM POLİTİKASI

KALİTE POLİTİKASI

ETİK DEĞERLER

TEMEL DEĞERLER

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ POLİTİKASI

 
          UTSO olarak; sektördeki teknolojik yenilikleri dünyayla eş zamanlı olarak takip ederek, yönetim kadromuz ve eğitimli çağdaş personelimizle, müşterilerimizin talep ve memnuniyetsizliklerini kolayca iletebileceği, bunların objektif, adil, dikkatli ve gizlilikle ele alacağımızı, aynı memnuniyetsizliğin tekrar oluşmasını engellemek için gerekli iyileştirmelerin ve kontrolleri sürekli yapacağımızı, müşteri ile olan ilişkilerimizde şeffaflığı esas alacağımızı, müşteri memnuniyetsizliklerinin çözülmesini ana ilke olarak kabul edeceğimizi, müşteri odaklı bir yaklaşımı takip edeceğimizi, yasal şartlara uyum sağlayacağımızı Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi şartlarını karşılayacağımızı taahhüt ederiz.

U T S O

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Cumhuriyet Meydanı No:17
Uzunköprü EDİRNE TÜRKİYE

Tel:+90 284 513 10 64
      +90 284 513 54 13

Faks : +90 284 513 22 80

e-mail: uzunkoprutso@tobb.org.tr